Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

  • 27 Ocak 2016
  • 381.401 kez görüntülendi.
Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir?
2918 sayılı yasa gereği Kara yolları Trafik kanununda trafiğe çıkan her araç zorunlu trafik sigortasını yaptırması gerekmektedir. Zorunlu trafik sigortası yaptırmayan kişiler cezai işlemler ile karşı karşıya kalabilir.Zorunlu trafik sigortası sizin karşı tarafa vermiş olduğunuz hasarı karşılar, sizin hasarınızı karşılamaz.Verilen hasarın belirli bir oran nispetinde öder..Trafik Sigortası yapılan aracın masrafını ödemez.

Trafik Sigortası Yaptırmazsam Ne Olur?
Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı gibi devlet tarafından zorunludur. Trafiğe çıkan her aracın yaptırması gerekmektedir. Trafik sigortanız bitti veya olmayan kişilerde yasa gereği aracınız trafik polisi tarafından bağlanır. Aracınıza trafik sigortası yaptırmadan da geri alamazsınız. Otopark ve çekici ücreti ödemek zorunda kalırsınız.

Trafik Sigortası Fiyatı Neye Göre Değişmektedir?
Türkiye Sigorta Birliği tarafından araç sigortası fiyatları aracın türüne, yaşına göre değişiklik gösterir. Ayrıca şehir unsuru da hesaplamasında esas alınan bir kriterdir. Yani araç sigorta ücretleri aracın kayıtlı olduğu ile göre değişiklik gösterir.En önemli madde ise, hiç kazaya karışmadınız ve hasar kaydınız yoksa ise gelecek olan trafik sigortanızın fiyatı düşük olacaktır.

Ne kadar ceza öderim?

Sigortasız araç kullanmanın cezası 92 tl dir.. Bunu da 15 gün içerisinde öderseniz yüzde 25 indirim yapılıyor.

Çekici ile aracınız çekilecektir ve 100 – 150 TL arasında değişiklik gösterir, otoparkın günlük ücreti ise yerine göre 10 – 20 TL değişmektedir.Sigortasız araç yakalandığınızda, trafik sigortasından hariç ortalama en düşük 200-250 lira para ödemeniz gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ