Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • 28 Kasım 2016
  • 678 kez görüntülendi.
Kış Lastiği Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış geliyor. Kış, sürücüler için büyük bir meydan okuma aslında. Zemin ve yollar çoğu zaman karlı, buzlu, ıslak ya da kaygan hale geliyor. Bu durumun sonucu belli: Sürüş güvenliğinin tehlikeye girmesi. Kış lastiği almanın önemi tamamen burada devreye giriyor. Kış aylarında güvenli bir sürüş deneyimi için arabanızın bütün lastiklerini kış lastikleri ile değiştirmelisiniz. Dört mevsim lastikler belki hafif kış koşulları için uygun olabilir, ancak gerçekten zorlu kış hava şartları altında çok az dört mevsim lastik sizi kış lastikleri kadar koruyabilir.

Hangi tarihler arasında kış lastiği kullanma zorunluluğunuz var?

Zorunlu kış lastiği kullanımı 1 Aralık tarihinde başlıyor. Kış lastiği başlangıç tarihini isterseniz bölgesel koşullarınıza göre daha erken bir zaman diliminde de başlatabilirsiniz. Bu zorunlu uygulama Nisan ayına dek sürüyor. Yani, kış lastiği seçiminiz ve değişiminizi Aralık ayı gelmeden yapmış olsanız iyi olur.

Uygun ölçülere dikkat!

Aracınıza uygun lastik ölçülerine muhakkak dikkat etmelisiniz. Uygun ölçüleri öğrenebilmek için yetkili servisinizle iletişime geçebilirsiniz. Uygun ölçülerde olmayan kış lastiği büyük risk anlamına gelir ki bu riski emin olun almak bile istemezsiniz.

kis-lastigi-derinlikKış lastiği işareti

Öncelikli olarak kontrol etmeniz gereken şey, aracınız için satın alacağınız lastiklerin kış lastiği olup olmadığı elbette. Kış lastiklerinin üzerinde kış lastiği olduklarını belirten işaretler bulunur. Bu işaretleri ve doğruluğunu kontrol etmeden lastik satın almayın.

Fren özelliklerine önem verin!

Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir nokta da kar birikmiş ve/veya ıslak zeminde fren becerilerine ve özelliklerine bakmaktır. Bu nokta, güvenli sürüş için hayati önem taşımaktadır. Çekiş özellikleri de bu kategori altında kontrol edilmeli ve uygun kış lastiği seçilmelidir.

Dış derinlik

Kış lastiği alırken dikkat edilmesi gereken bir başka unsur da lastiklerin dış derinliğinin uygun bir biçimde kontrol edilmesidir. 4 milimetrenin altında dış derinliği olan kış lastikleri kesinlikle tercih edilmemelidir. Aksi takdirde, yol tutuş ve çekiş özellikleri güvenli sürüşe engel olur.

kis-lastigi-alirken-nelere-dikkat-edilmeliÜretim yılına mutlaka bakın!

Kış lastiklerinin üretim yılı da kesinlikle kontrol etmeniz gereken noktalar arasında. Beş yıldan önce üretilmiş kış lastiğine asla güvenip de satın almamalısınız. Tercih etmeniz gereken kış lastiği ne kadar yeni tarihli olursa güven ve performans açısından o kadar sağlam olacaktır.

Balans ayarları yapılmış olmalı.

Kış lastiği satın aldınız ve arabanıza takmak üzeresiniz. Ancak fazlasıyla önem vermeniz gereken bir nokta daha var: kış lastiklerinin balans ayarları. Balans ayarları doğru bir biçimde yapılmış olan kış lastikleri size güvenli bir sürüşü garantileyebilir. Aksi mümkün olmaz.

Fiyat analizini iyi yapmalısınız.

Kış lastiği alırken dikkat etmeniz gerekenler arasında fiyat analizi de bulunmaktadır. Kimi sürücüler dört lastik yerine iki lastik taktırarak maliyetten kurtulma çabası içine girerler ancak bu durum kesinlikle tavsiye edilmez çünkü güvenliğinizi tehlikeye atar. Dememiz o ki, dayanıklı ve doğru kış lastiği seçiminde maliyet biraz yüksek olsa da, kısa vadede cebinizden çıkan paraya karşı uzun vadede kazançlı olacaksınız. Kış lastiği fiyatları bütçenizi zorluyorsa, kış lastiği kampanyalarını takip edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ