Çalışan Anneye Çocuk Parası

  • 29 Kasım 2016
  • 806 kez görüntülendi.
Çalışan Anneye Çocuk Parası

Avrupa Birliği Proje kapsamında çalışan annelere 900-1.500 TL’ye kadar çocuk parası yani bakıcı parası veriliyor.Hibe destekten faydalanabilmek için çalışan annelerin çocuklarının 0-24 ay arasında olması gerekiyor. Kimler bu haktan yararlanabilir sizler için araştırdık..

Başvurular 28 kasım itibariyle başladı, evdecocukbakimi. net/ üzerinden ön başvurunuzu yapabilirsiniz.

çalışan annelere çocuk parası

Projeden Yararlanabilmeniz İçin Taşımanız Gereken Şartlar Şunlardır:

✓ Başvuru tarihi itibariyle (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24 üncü ay dahil) çocuğu olmak

✓ T.C. vatandaşı olmak

✓ Bir işverenin yanında işçi statüsünde (SGK’ya devri yapılmayan banka sandıklarına 3 tabi olanlar hariç tüm 5510 sayılı Kanun kapsamındaki 4/a sigortalılar) sigortalı olarak tam zamanlı çalışıyor olmak (SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.)

✓ İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birinde çocuğuyla birlikte aynı evde ikamet etmek (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır.)

✓ Analık izin süresini geçirmiş olmak (Analık izin süresinde olan anneler çalışmaya başladıklarında projeden faydalanabilirler.)

✓ Başvuru tarihi itibariyle son bir yıldaki ortalama brüt ücreti, asgari ücretin brüt tutarının iki katını aşmamak (2016 için 3.294,00 TL)

✓ Çalıştırdığı çocuk bakıcısıyla arasında; kendisi veya eşinin birinci derecede, çocuk bakıcısı ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak (Bebeğin anneannesi veya babaannesi veya bebeğin erişkin kardeşi çocuğa bakıyorsa Projeden faydalanmanız mümkün değildir.)

✓ Proje kapsamında çocuk bakıcısı olarak çalışmamak

✓ En geç kesin kayıt tarihi itibariyle Sosyal Güvenlik Kurumuna Ek-9 kapsamında (çocuk bakıcıları da dahil ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı) sigorta kaydını yaptırmış olmak şartıyla tam zamanlı çocuk bakıcısı istihdam etmek

Çalıştırdığınız Çocuk Bakıcısının Taşıması Gereken Şartlar Nelerdir?

✓ T.C. vatandaşı ve kadın olmak

✓ İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa illerinin birinde ikamet ediyor olmak (Siz hangi ilde ikamet ediyor iseniz bakıcınızın ikametgahının da o ilde olması gerekmektedir.)

✓ Hizmet akdine tabi Ek-9 kapsamında tam zamanlı sigortalı çalışan olmak (SGK’ya her ay 30 tam gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.)

✓ Bakımını üstlendiği çocuğun anne veya babası ile birinci derece, ebeveyn ile aynı evde oturuyorsa 3. dereceye kadar (3. derece dahil) akrabalık ilişkisi bulunmamak

✓ En az ilkokul mezunu ve en az 18 yaşında olmak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ