BES’e Katılan Herkese 1.000 TL Hediye

  • 23 Eylül 2016
  • 766 kez görüntülendi.
BES’e Katılan Herkese 1.000 TL Hediye

‘Otomatik katılım’la BES’te kalana ekstra 1000 TL var bu fırsat kaçmaz!

45 yaş altı çalışanların otomatik olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmasını sağlayacak uygulama 1 Ocak’ta başlıyor. 2 aylık cayma hakkını kullanmayıp, sistemde kalmaya devam edenlere yüzde 25 devlet katkısının yanı sıra devlet, bir defaya mahsus 1.000 TL katkı sağlayacak.

ALP SÜER / HAYATIMIZ SİGORTALI

Türkiye’de AK Parti Hükümeti’nin tasarrufları artırmak amacıyla büyük önem verdiği Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), istikrarlı şekilde büyümeyi sürdürüyor.

birikim para besEmeklilik Gözetim Merkezi’nin (EGM), 12 Ağustos tarihli verilerine göre sistemde katılımcı sayısı 6.5 milyona yaklaşırken, katılımcıların fon tutarı ise 49.7 milyar TL’ye ulaştı. Burada küçük bir parantez açıp, 15 Temmuz’daki darbe girişiminin bir aylık süreçte BES’i de olumsuz etkilediğini ve söz konusu olay olmasaydı, bu rakamların daha yüksek olacağını belirtmekte yarar var. Son gelen veriler ışığında, şoku çabuk atlatan ve yeniden büyümeye başlayan BES’te geçen ay çok önemli bir gelişme yaşandı. 45 yaş altındaki çalışanların, otomatik olarak BES’e katılmasına olanak sağlayan ‘Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda Değişiklik Yapılması’na Dair Kanun Tasarısı’, 10 Ağustos’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek yasalaştı. 1 Ocak 2017’de başlayacak yeni uygulama, 45 yaş altı çalışanlara büyük avantaj sağlıyor. 2 aylık cayma hakkını kullanmayıp, sistemde kalmaya devam edenlere devletin, bir defaya mahsus 1.000 TL katkı sağlaması bu avantajların başında geliyor. Yeni uygulama, hiç kuşku yok ki sistemde katılımcı sayısını da katlayacak. Ancak, otomatik katılım uygulamasının başarılı olabilmesi için işverenlere, çalışanlara ve bireysel emeklilik şirketlerine çok büyük görevler düşüyor.

bes-basvuru

Sistem ‘zorunlu’ değil!

Otomatik katılımla ilgili yeni düzenleme hakkında görüşlerine başvurduğumuz emeklilik şirketi yöneticilerine göre yeni düzenleme olumlu ve beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. Basında da geniş yankı bulan düzenlemenin ana hatlarından bahsedecek olursak, düzenleme öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) kayıtlı, bir işyerinde çalışan ve ‘45 yaşını’ doldurmamış tüm özel ve kamu çalışanlarını kapsıyor. Ancak, sistemin başlangıçta, tüm işyerlerini değil, 100 ve üzeri çalışanı olan işyerlerini kapsayacağı ileri sürülüyor. Bu konuda, nihai kararı ise Bakanlar Kurulu verecek.

bes emeklilikTürkiye’de kamu çalışanları da dahil olmak üzere 100 ve üzeri çalışanlar dikkate alındığında yaklaşık 7 milyon kişilik potansiyelden söz ediliyor ki, bu az buz değil, BES’te neredeyse şu andaki katılımcı sayısına eş değer bir rakamı temsil ediyor.

Düzenlemeyle ilgili en önemli husus da şu; otomatik katılım bazı yayın organlarında yer aldığı gibi aslında ‘zorunlu’ bir uygulama değil. Buradaki zorunluluk, işverenlerle ilgili. İşverenler bir emeklilik şirketiyle anlaşacak.

Her ayın başında çalışanı için ödediği maaştan kesinti yapıp, emeklilik planına aktaracak. Ancak, ilgili düzenlemeye göre çalışanların, kendi isteği ile 2 ay sonra sistemden ayrılabileceği (cayma hakkı) göz önüne alındığında sistemde zorunluluktan bahsetmek çok da doğru değil.

Gelir sigortası alan avantajlı

Yeni düzenleme ile ilgili görüşlerine başvurduğumuz sektör temsilcileri hep bir ağızdan “Keşke, sistemde işveren katılımı da olsaydı” diyor. Malum sebeplerden (asgari ücretteki artış gibi) dolayı bu söz konusu olamadı. Ancak, yeni düzenlemede sistemi cazip hale getirecek birkaç önemli husus söz konusu: Öncelikle otomatik katılımla, BES’e dahil olan çalışanların ‘cayma hakkını’ kullanmaması halinde devlet de bir defaya mahsus olmak üzere 1.000 TL katkı sağlayacak. Ayrıca, çalışanlar hesaplarında bulunan birikimi en az 10 yıllık düzenlenecek ‘yıllık gelir sigortası’ kapsamında almayı tercih ederlerse emeklilikte birikimin yüzde 5’i kadar ek devlet katkısı ödemesi yapılacak. Tüm bunlar dışında, BES’e dahil olan tüm katılımcılar gibi otomatik katılımla dahil olanlar da devlet katkısı uygulamasından yararlanacak. Devlet katkısının tamamını hak etmek için sistemde en az 10 yılı tamamlayıp, 56 yaşını doldurmak şart.

Fon işletim gideri kesinti oranı netleşmeli

Düzenlemeye göre, otomatik katılımla sisteme girenlerden sadece ‘fon işletim gideri’ kesintisi yapılacak. Bunun dışında giriş aidatı alınmayacak. Yönetim gider kesintisi de yapılmayacak. Ancak, yeni uygulamada, fon işletim gideri kesinti oranları henüz belli değil. Emeklilik şirketi yöneticileri, gelirleri tarafındaki resmin net görülebilmesi için kesinti oranlarının bir an önce netleşmesi gerektiğini ileri sürüyor.

“Uygulamanın çalışanlara iyi anlatılması çok önemli”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ