Aracın Yağı Neden ve Nasıl Değiştirmeli?

  • 25 Ekim 2016
  • 643 kez görüntülendi.
Aracın Yağı Neden ve Nasıl Değiştirmeli?

Araç bakımında ilk akla gelen unsurlardan birisi aracın yağını değiştirmek olsa gerek. Fakat araç yağ değişiminin ne zaman, nerede, nasıl değiştirilmesi gerektiği çoğu zaman kafalarda soru işareti olarak kalmakta.

Aracınızdan en iyi performans elde etmek ve aracınızın daha uzun ömürlü olmasını sağlamak için şöyle birkaç tavsiyeye uymakta fayda var diye düşünüyoruz.

Aracımın Yağını Neden Değiştirmeliyim?

Motor yağları motoru temiz tutmak için aşındırmayı, motordaki hareketli bölümleri yağlayarak önlemektedir. Bunun yanında kirliliğe sebep olan maddeleri temizlemekte ve motorun çok ısınmasını engellemek için dereceyi dengede tutmaktadır. Bu yüzdendir ki araç yağını kontrol etmemek her araç sahibine çok pahalıya patlayabilir.

Aracımın Yağını Ne Zaman Değiştirmeliyim?

Öncelikle araç kullanma kılavuzunu inceleyin. Genelde çoğu marka her 4800 ile 8000 km arasında bir mesafede değişimi önermektedir fakat sert iklim koşulları, sürekli durup kalmanızı gerektiren bir trafikte araç sürmek, kirli ve düzgün olmayan yollarda yol kat etmek, aracınızla sık sık hız yapmak ve de aracınızın yaşı gibi faktörler de bu zamanı kısaltmanız gerektirebilir.

Aracımın Yağını Nerede Değiştirmeliyim?

Motor yağı nasıl değiştirilir?Çoğu zaman benzinliklerde motor yağı fiyatına ilaveten ücret ödemeden veya yetkili servislerde motor yağını değiştirebileceğiniz gibi, aracınızın kaldırarak alt kısmına güvenli şekilde erişebildiğiniz takdirde kendinizin de motor yağını değiştirmeniz mümkündür. Bu maksatla aracınızı kısa bir süre çalıştırarak motor yağını hafif ısıtmanız, motor üst ve alt contasını açarak yağı asgari 4-5 litrelik uygun bir kaba tahliye etmeniz (5-10 dakikanızı alabilir), yağ filtresini değiştirmeniz ve tekrardan alt ve üst contaları sıkmanız yeterlidir. Aracı çalıştırarak herhangi bir sızıntı olmadığını kontrol etmeniz menfaatinizedir. Atık yağın uygun şekilde bertaraf edilmesine de özen gösterilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ