Araba Hırsızlığında Yapılması Gereken 6 İşlem

  • 19 Ocak 2016
  • 995 kez görüntülendi.
Araba Hırsızlığında Yapılması Gereken 6 İşlem

Araba Hırsızlığında Yapılması Gereken 6 İşlem

1– Arabanızın gerçekten çalındığından emin olun: Panik olmadan, endişeye kapılmadan önce arabanızın gerçekten çalındığından emin olun. Yanlış yere park ettiğiniz için otomobilinizin çekilmiş olması veya bir alışveriş merkezinde iseniz arabanızı farklı bir kata koymuş olabileceğiniz ihtimalini değerlendirin. Ondan sonra harekete geçin.

2- Polise haber verin: Eğer arabanızı koyduğunuz yerden ve park yasağı olan bir yere aracınızı park etmediğinizden eminseniz durumu polise haber verin. En geç 48 saat içinde karakola gitmeniz veya Emniyet Müdürlüğü Oto Hırsızlık Bürosu’nu durumdan haberdar etmeniz aracınızın bulunma şansını da artırır. Aracınızda bulunan vuruk, görünür çizikler, renkli döşemeler vs gibi spesifik detaylar konusunda polisi bilgilendirin.

3- Kasko şirketinizi arayın: Kaskoyu bugünler için yaptırmıştınız. İşlemleri bir an önce başlatmak için kasko şirketini bilgilendirin.

4- Aracınızda hangi kişisel bilgileri bıraktığınızı hatırlayın: En önemli hususlardan biri olan ve en çok da ihmal edilen konu budur. Çalınan aracınızla birlikte kişisel ve finansal hangi bilgilerinizin de gittiğini düşünün ve o çerçevede gerekli önlemleri alın. Örneğin; otomobilinizle birlikte kredi kartınız da gittiyse bankayı arayıp kartı iptal edin.

5- Online araştırma yapın: İnternette bu amaçla oluşturulmuş forumları kullanarak çalınan aracınıza ilişkin not bırakabilirsiniz. Otomobilinizin fotoğrafını koyun, detaylarını yazın. Aracınızın birtakım spesifik detaylara sahip olması bulunmasını kolaylaştıracaktır.

6- Her hatadan bir ders çıkarın: Araba hırsızlıklarının önemli bir bölümü esasen araba sahiplerinin kendi hatalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, gerekli önlemleri aldığınıza emin olun. Aracın içinde görünür şekilde laptop, cüzdan, cep telefonu veya herhangi değerli bir eşya bırakmayın. Özellikle yaz aylarında aracınızın camını küçücük bir aralık olsa dahi açık bırakmayın.
Araç çalınmasını önlemek için alabileceğiniz önlemler

arabam çalında ne yapmam lazım

* Alarm taktırmak, alarm ışığının görünür şekilde sürekli yanıp sönüyor olması oldukça caydırıcı bir önlemdir.

  • GPS izleme sistemi de günümüzde otomobil hırsızlığına karşı en çok tercih edilen önlemlerden biridir. Hem araçta GPS sistemi bulunduğunu gören hırsızların teşebbüsünü azaltır hem de aracın çalınması ihtimalinde yerinin hemen tespit edilebilmesini sağlar.

* Mutlaka kasko yaptırın. Araç kasko sigortası ile aracınızı güvence altına alın. Bunun için birbirinden uygun avantajlarla sunulan sigorta çeşitlerinden yararlanabilirsiniz.

Farklı şirketlerin farklı ürünlerini size açık bir karşılaştırma yaparak sunan, böylece her ürünün gerçek faydasını görmenizi sağlayan Vizyon Sigorta’ya başvurarak, beklentinize ve bütçenize en uygun teminat türünü belirleyebilirsiniz. Telefonla veya İnternet üzerinden merak ettiğiniz soruların cevaplarına kolaylıkla ulaşabilir, hızlı bir şekilde tekli alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ